Реставрацията на античното наследство е във фокуса на LUXURY Property AWARDS 2024

Община Ивайловград със специална  награда за възстановката на Вила Армира

Специална награда за реставрацията на античната Вила Армира ще отличи община Ивайловград по време на LUXURY Property AWARDS 2024, съобщават организаторите. Лидерите в луксозното строителство се срещат на 4 октомври в 5-звездния Hyatt Regency Sofia. 
Вила „Армира“, която е една от четирите римски вили в света, запазени до днес, е реставрирана по проекта на община Ивайловград – „Устойчиво развитие на археологически обект „Антична вила Армира“ по ОПРР, започнал през 2020 г. Финансирането е комбинирано и е на обща стойност 8,2 млн. лв.
Дейностите са свързани с експониране и социализиране на паметника на културата с ювелирни мозаечни украси по подовете, изпълнени от бял и цветен мрамор с човешки, фигурални и геометрични мотиви, капители, ажурни парапети, херми, фрагменти от колони, пиластри, корнизи и облицовки от мрамор.
Проектът осигурява и атракциони около вила „Армира“. Един от тях е обновената водонапорна кула с височина 28 метра – осветена и с външен асансьор, от която се открива красива гледка. Обособен е и интерактивен център с постоянна експозиция с артефакти, открити във вилата и в района около нея. Оформени са детска площадка, алея и обръщало за автобуси.
В рамките на проекта са изпълнени 6 дейности, а подобектите, които са реставрирани са: „Вила Армира” – Жилище на собствениците на античното поземлено владение”, „Археологически комплекс западно от вилата”, „Посетителски център”, Възстановка на работилници за антични занаяти, дейности по експониране, социализация и благоустрояване на околното пространство”, „Наблюдателна кула“ и „Подход към обекта”.
„Армира“ е открита при строителни работи за язовир преди 60 години. Разкопките са проведени основно в периода 1964 – 1980 г. В резултат на няколко проекта античната вила e консервирана, частично реставрирана и днес се нарежда сред най-известните и посещавани археологически обекти в България. Вилата е включена в „100-те туристически обекти на България“. Продължават и научните изследвания на това голямо антично имение в района на Източните Родопи. С най-модерни методи е установено, че на територията на вилата са били разработени няколко кариери за добив на мрамор.
Вилата е изградена през 70-те години на I в. сл. Хр. Първият собственик на „Армира“ е бил представител на тракийска аристократическа фамилия, превръща се в голямо поземлено имение в долината на р. Армира, от чието име носи и названието си. Мраморът е бил използван също за архитектурната декорация и подовите мозайки в жилището на собствениците.
“Армира“ е била построена по подобие на средиземноморските дворци на богатите римляни като голяма перистилна сграда. Тя е с над 20 помещения само на първия етаж, разположени около голям басейн, заобиколен от колонада и ажурно оформена ограда. В южнa посока е била издигната баня, която по план и размери е сравнима с античните обществени бани – терми.  По-късно в началото на III в. сл. Хр. следващите поколения от собственици разширяват сградата на изток. Вила „Армира“ е била обитавана до втората половина на IV в. сл. Хр. 

Около средата на века са били изпълнени някои поправки в декорацията и плана на сградата, които са подчинени на каноните на ранното християнство. Вилата е опожарена при война между римляни и готи през 378 г. сл. Хр., а десетилетие по-късно силно земетресение е разрушило окончателно сградите в имението.

Организатори на събитието са Global Media и VIP COMMUNICATION, част от международната платформа за сътрудничество Global Leaders. 

Снимки: Община Ивайловград