България остава страна с ниско разпространение на ХИВ

Кабинетите за безплатно и анонимно изследване за ХИВ и СПИН ще се увеличат с още седем в цялата страна

Започна четвъртият етап от Националната АНТИСПИН кампания, който традиционно се провежда през месец август от Министерство на здравеопазването, съобщават от ведомството. Тази година дейностите ще продължат до 12 август, когато отбелязваме Международния ден на младежта. Посланието, което отправят от министерството в разгара на лятото е „БезОпасна ваканция“. Институцията напомня, че използването на презерватив предпазва от сексуално предавани заболявания, включително ХИВ/СПИН. Тази година зад инициативата застава известният влогър, интернет водещ и писател Емил Конрад.

Целта на кампанията е повишаване на информираността на младите хора и хората в риск относно начините на предаване и предпазване от ХИВ и други сексуално разпространявани инфекции. Всеки, който желае може безплатно да се изследва и консултира в специализираните кабинети за това – тук.

Допълнително регионалните здравни инспекции за създали възможност в периода на лятната АНТИСПИН кампанията изследвания да се извършват и на други места, информация за които са налични на интернет страниците на РЗИ. От септември, мрежата на кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) се разширява с включването на нови 7 кабинета в следните областни градове – Ловеч, Кюстендил, Кърджали, Силистра, Сливен, Смолян и Ямбол.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) през 2023 г. приблизително 40 млн. души в света живеят с ХИВ, от които 1,4 млн. са деца, като броят на новоинфектираните е приблизително 1,3 млн. души, а броят на починалите от ХИВ-свързани заболявания е около 630 хил. души.  В световен мащаб през 2023 г. близо 77% от инфектираните с ХИВ лица получават антиретровирусна терапия. За периода 1986-2023 г. (откакто в страната се води официална статистика) са регистрирани 4 459 носители на ХИВ в България. От началото на 2024 г. приблизително 190 хил. лица у нас са изследвали своя ХИВ-статус, от които новооткритите заразени са 158.

От тях 89% посочват, че заразяването вероятно е осъществено при сексуален контакт, а 11%  – при инжекционна употреба на наркотици. 3,7 пъти повече са мъжете с установена ХИВ инфекция спрямо заразените жени, а най-много са новозаразените лица във възрастовата група 30-39 г. – 51 (32% от всички), следвана от възрастовата група 40-49 г. – 38 лица (24%) и възрастовата група 20-29 г. – 36 лица (23%).

Към 30 юни 2024 г. общо 2 438 лица с ХИВ се проследяват в структурите за лечение на пациенти с ХИВ/СПИН, а 2 412 (98,9%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия. България остава страна с ниско разпространение на ХИВ сред общото население – честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души у нас през 2022 г. е 4,8, а средният показател за страните от ЕС през 2022 г. е 5,1. За 2023 г. честотата на новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 хил. души у нас е 3,9.

Министерството на здравеопазването осигурява безплатно съвременно изследване и лечение с антиретровирусни лекарства на всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН, независимо от техния здравноосигурителен статус.

Снимка: Пресцентър Министерство на здравеопазването