Министър Милошев връчи златните статуетки
Десет изявени личности, чиито постижения са оформили облика на съвременния български туризъм, бяха отличени с наградата „Златна роза“ за отдаденост и принос към сектора.
Министърът на туризма Евтим Милошев връчи призовете на пионери, визионери и академици, допринесли за развитието на туристическия сектор в България.
С почетната статуетка бяха удостоени Георги Кочов, Георги Пампоров, Гълъб Черпоков, Иван Иванов, Проф. д-р Иван Марков, Проф. д-р Манол Рибов, Проф. д-р Марин Нешков, Проф. дгн Мария Воденска, Проф. д-р Николина Попова и Проф. д-р Светла Ракаджийска. Техният принос обхваща различни аспекти на туризма – от научни изследвания и образование до стратегическо управление и популяризиране на българския туристически продукт у нас и в чужбина.
По време на церемонията в Министерство на туризма, министър Милошев припомни, че страната ни дълго време е била пример как се изгражда устойчив туристически продукт. „Туризмът в България има дълбоки корени. Той е неразривна част и от нашата икономика, но и от нашата култура. Организираният туризъм е история, която започва с малки стъпки, но се разгръща в пътуване на поколения. Някога нашата страна е била вдъхновение за редица туристически държави, които днес доминират“, заяви министър Милошев като акцентира върху приноса на отличените и че смисъла на това събитие е в приемствеността между поколенията.
На 90 годишна възраст проф. д-р Манол Рибов, утвърден икономист с дългогодишен опит, изпрати видеообръщение от Бургас, в което насочи вниманието именно към нуждата от иновации. Проф. д-р Манол Рибов е утвърден икономист с богат практически и академичен опит. От името на проф. Рибов наградата получи проф. Таня Парушева.
Гълъб Черпоков, който днес е на 90 г. и с над 56 години професионален опит, от които 48 в сферата на туризма, е сред наградените за своята работа като генерален директор на „Балкантурист“ и „Интерхотели-Балкантурист“, както и за приноса си в хотелиерството, ресторантьорството и международната търговия.
Георги Кочов, изпълнителен директор на „Бороспорт”АД, бе отличен като първия българин, победил легендарния швед Ингемар Стенмар, изключителен състезател, спечелил титли като балкански шампион, европейски шампион в паралелен слалом за юноши и участник в Световно първенство и Олимпийски игри.
Награда получи и Георги Пампоров, изпълнителен директор на Организация за управление на туристически район „Родопи“ и дългогодишен председател на сдружението на родопските хотелиери и ресторантьори.
За дейността си като председател на Асоциацията на специализираните експерти в туристическата индустрия (АСЕТИ) и пионер в развитието на българския туризъм бе отличен и Иван Иванов, който преди няколко месеца навърши 80 г.
Проф. д-р Иван Марков, който е дългогодишен ръководител на катедра „География“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и автор на над 350 публикации, също присъства на церемонията и получи награда за цялостен принос.
Редом с тях бе и проф. д-р Марин Найденов Нешков, който има изключителен принос в сферата на туризма и икономиката. Преподава в редица престижни университети в страната, както и в Дания и в Австрия, ръководи курсове и семинари и участва активно в международни форуми.
Награда Златна роза получи и проф. дгн Мария Воденска, която е изявен учен с докторска степен по география на рекреацията и туризма. Професор в областта на науките за земята, тя обучава студенти по ключови дисциплини като „Въведение в туризма“ и „Влияния на туризма“.
Наградата на Проф. д-р Светла Ракаджийска, получи синът ѝ Камен Грънчаров. Проф. Ракаджийска, е дългогодишен ръководител на катедра „Икономика и организация на туризма“, преподавател по дисциплини като „Туристически пазари“ и „Маркетинг и реклама“. Със специализации в Италия, Франция, Испания, Великобритания и Канада, проф. Ракаджийска е активен консултант и координатор на международни проекти в областта на туризма.
10-тата Златна роза бе връчена на проф. д-р Николина Попова, която е сред водещите специалисти в туризма, с докторска степен по география на рекреацията и туризма. Тя е експерт в оценката на туристическия потенциал и дигитализацията на сектора.
Снимки: Министерство на туризма