Инициативата е на сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените

Започнаха националните инициативи на Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни” за написване на есе, разказ на тема „Завръщане към корените” – 2025 (Родовата памет е жива) и конкурс за рисунка на тема „Моето родословно дърво” – 2025. Инициативата „Завръщане към корените“ се посвещава дедите ни и на тракийските и малоазийските бежанци от Беломорска и Одринска Тракия и Мала Азия, посочват организаторите.
Основните им цели са да засилят интереса на учениците към родовите им корени, да държат жива родовата памет и чувството на гордост и достойнство, че са наследници на дедите си и на тракийските и малоазийските бежанци от Беломорска и Одринска Тракия, както и от Мала Азия.
И в двата конкурса може да участват ученици от I до XII кл., които проявяват интерес към родовата памет. Участието е индивидуално.
За конкурса за есе и разказ текстът трябва да е набран на компютър в обем не повече от пет стандартни страници. Задължително да бъдат изписани имената на ученика, училището и класа, както и имената и координатите за връзка (e-mail и телефонен номер) на родителя или консултанта, подпомогнал автора при разработването на проекта.
За конкурса за рисунка размерът на рисунките (минимум формат А4) и материалите за изпълнение са по избор на ученика. На гърба на рисунката задължително да бъдат изписани имената на ученика, училището и класа, както и имената и координатите за връзка (e-mail и телефонен номер) на родителя или консултанта, подпомогнал автора при разработването на проекта.
Класирането и в двата конкурса ще става поотделно в три възрастови групи: I група – от I до IV кл.; II група – от V до VII кл.; III група – от VIII до XII кл.
Разработените проекти, разкази, есета и рисунки трябва да се изпратят на електронен или на хартиен носител до 25.IV.2025 г. на един от адресите: гр. София – пк 1527, ул. „Кешан“ 3, Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“, Божана Богданова, председател. Или на е-mail: bojana.bogdanova@gmail.com.
Оценяването и в двата конкурса ще се извърши от комисия за трите възрастови групи. Всички участници ще получат грамоти и подаръци. На авторите на отличените творби и в двата конкурса ще бъде връчена „Голямата награда“.